Oksford ma stać się pierwszym miejscem w Wielkiej Brytanii posiadającym strefę zerowej emisji spalin.
Strefa wolna od emisji spalin w Oksfordzie w początkowej fazie nie będzie zabraniać wjazdu samochodom z silnikami spalinowymi.
Ma się to stać, gdy większość pojazdów będzie elektryczna.
Póki co, kierowcy tradycyjnych samochodów płacić będą za taką przyjemność nawet kilkanaście funtów.
Dla właścicieli aut elektrycznych wstęp do strefy będzie bezpłatny.
Władze liczą, że mieszkańcy i lokalny biznes uzna, technologiczną przesiadkę za opłacalną dla każdej ze stron.
Zwłaszcza, że wielomiesięczne konsultacje pokazały niewielki sprzeciw wobec pomysłu.
Na razie strefa ograniczy się do zaledwie kilku ulic Oksfordu, ale wiosną przyszłego roku objąć ma już całe centrum historycznego miasta.
Jego śladami chcą iść też inne samorządy. Szacunki mówią, że od 2022 roku stref wolnych od emisji spalin będzie w Wielkiej Brytanii około 20.
Źródło: Full.FM