W londyńskiej galerii Calvert 22 otwarta została wystawa "Wizje Post-Sowieckie". Znalazły się na niej również prace polskich fotografów. Wystawa pokazuje dzieła artystów m.in. z Rosji, Gruzji, Litwy Węgier. Dokumentują oni przemiany, jakie zaszły w tożsamości ich rodaków w wyniku transformacji i upadku komunizmu.
Widza z Zachodu mogą zainteresować szczególnie prace Jędrzeja Franka - mówi Polskiemu Radiu Anastazja Fedorowa, kuratorka. - Obiera on za temat betonowe wieżowce ze swojego miasta, Poznania. Budynki, które na Zachodzie mogą się wydawać brutalistyczne i groźne u niego traktowane są z uczuciem, jako coś romantycznego. Artysta tworzy z nich budzące zachwyt, piękne obrazy - tłumaczy Anastazja Fedorowa
Kuratorka zwraca też uwagę na prace Pauliny Korobkiewicz - powstały w latach dziewięćdziesiątych cykl "Disco polo". "Przedstawia architekturę we wschodniej Polsce podczas transformacji do globalnego kapitalizmu. Widać tu sporo starych, komunistycznych budynków, na które nakładają się nowe kolory czy reklamy. Od czasu do czasu pojawia się tu plastikowa palma.
Z jednej strony miejsca te są sztucznymi, globalnymi "nie-miejscami". Ale z drugiej - wciąż mają w sobie coś specyficznie polskiego, pokazującego stan świadomości kraju" - podkreśla rozmówczyni Polskiego Radia.
Na wystawie znajdziemy też portrety młodych ludzi z Sankt Petersburga autorstwa Dimy Komarova, kronikę brutalistycznej architektury Skopje polskiego fotografa Michała Korty czy też serię o deskorolkarzach w Gruzji Davida Meskhiego. Ekspozycja potrwa do 15 kwietnia.